Savjetovalište za roditelje

ZAŠTO I KADA POTRAŽITI POMOĆ

Pod "opširnije" pročitajte savjete naše voditeljice kada i zašto zatražiti pomoć u Savjetovalištu za roditelje!

Rad odgajatelja sličan je radu vrtlara koji njeguje različite biljke. Suncokreti i lavanda vole sunčev sjaj, vodenike i hortenzije ugodne i hladnije sjene, potočnice vole obalu potoka, runolist kojeg je teže uzgojiti voli pak planinska mjesta. Neke biljke uspijevaju na pješčanom tlu, druge samo na masnoj ilovači. No svakoj je biljci poželjno pružiti njegu koja odgovara njezinoj vrsti; u protivnome biljka neće dosegnuti ono što može dosegnuti ili će pak uvenuti.

N. Peseschkian

RAZLOZI UPUĆIVANJA RODITELJA U SAVJETOVALIŠTE ZA RODITELJE

Kada potražiti stručnu pomoć?

Roditelji nam se svakodnevno obraćaju sa čitavim nizom problema vezanih uz odgoj vlastitog djeteta. Stres roditelja djece s teškoćama neprestano i dugotrajno iscrpljuje snage roditelja. Nema roditelja koji se nije barem jednom našao u situaciji iscrpljenosti vlastitim problemom. Roditelji koji polaze savjetovalište našli su se u situaciji kada „jednostavno ne znaju dalje“, kronično su umorni od težine svakodnevnih problema koji ih pritišću, osjećaju se loše, sniženog samopouzdanja. Trebaju podršku i lijepu riječ. U takvoj situaciji obično dolaze u Savjetovalište za roditelje. Najčešće na prvi sastanak bivaju potaknuti pozivom razrednika, stručne službe ili ravnateljice škole.

Odmah po dolasku u savjetovalište zamjećujemo sljedeće:

·         problem radi kojeg nam se roditelji obraćaju (problem obično već dugo traje)

·         dosadašnji načini rješavanja problema bili su nedovoljno uspješni

·         dio roditelja se već dulji period nalazi u stanju pasivnog odnosa ili odustajanja

·         roditelji trebaju podršku, lijepu riječ, potvrdu „da nije sve izgubljeno“

·         mnoge obitelji imaju narušene obiteljske odnose radi različitog stava roditelja o tretiranju poremećaja kod djeteta

·         mnogi roditelji imaju neugodna iskustva u komunikaciji sa stručnjacima radi kojih oklijevaju sa odlaskom po savjetodavnu pomoć

·         mnogi roditelji često imaju osjećaj krivnje i osjećaju se kao loši roditelji jer ne vide izlaz iz začaranog kruga teškoća u kojima su se našli

Najčešći razlozi radi  kojih nam se obraćaju roditelji:

·         međusobno neslaganje roditelja u stavovima ili postupanjima prema teškoćama vlastitog djeteta

·         bolest ili pogoršanje zdravstvenog stanja djeteta

·         neprihvaćanje slabe prognoze uslijed koje dijete neće moći završiti školovanje

·         izbjegavanje polaženja nastave i/ili stručne prakse

·         siromaštvo /ekonomski problemi

·         savjetovanje o zakonskim mogućnostima rješavanja problema

·         kako postupati s vlastitim djetetom u kriznim situacijama, kako reagirati i kome se obratiti u slučaju agresivnog ponašanja u obitelji

PITANJE KOJE POSTAVLJA VELIK BROJ RODITELJ:

Kako procijeniti kritični trenutak kada je potrebno potražiti pomoć stručnjaka?

Većina roditelja koji nam se obraćaju veoma dugo bezuspješno pokušavaju sami riješiti nagomilane probleme s vlastitim djetetom. Dio njih se obraćaju različitim službama, ali roditelji često nedovoljno ustraju u  propisanim procedurama/postupcima ili u potpunosti odustaju. Roditeljima smo  tijekom savjetovanja naglasili da je važno potražiti pomoć stručnjaka, a po potrebi i više njih, obratiti se različitim službama koje im mogu pomoći: Centrima za socijalnu skrb, zdravstvenim ustanovama, udrugama, savjetovalištima i dr. Ovim putem pozivamo zainteresirane roditelje da nam se obrate kako bismo im pomogli u pribavljanju određenih informacija ili kontakata.

Ukoliko dosadašnje ponašanje djeteta nije upućivalo na problem, već se on pojavio u posljednje vrijeme, razmisliti je li vam potrebna pomoć stručnjaka.

Naša preporuka je da potražite savjet stručnjaka u slučajevima kada vaše dijete:

·         provodi puno vremena samo, izolirajući se od prijatelja ili obitelji

·         naglo mijenja raspoloženja i pokazuje velika odstupanja u ponašanju (skitnja, krađa, boravak u skupinama vršnjaka neprimjerenog ponašanja

·         pokazuje značajno slabiji školski uspjeh od dosadašnjeg

·         gubi  interes za izvan nastavne aktivnosti, hobije kojima se dijete do tada bavilo

·         postoje velike promjene u djetetovu životu, u grupi vršnjaka ili gubitak dugogodišnjeg prijatelja.

Zapamtite, nije svaka promjena ponašanja djeteta odmah razlog za upućivanje stručnjaku. U slučaju da promjena traje dulji vremenski period, potražite  stručnu pomoć. Rano prepoznavanje krize i pružanje primjerene pomoći ključni su u sprečavanju da se problemi ne prodube, odnosno da se spriječe veće posljedice navedenih odstupanja u ponašanju.

OČekivanja roditelja

Roditelji-polaznici savjetovališta za roditelje od stručnjaka očekuju podršku, savjet, primjerenu podršku i razumijevanje. Dio roditelja ponekad očekuje nerealnu podršku ili nisu u dovoljnoj mjeri spremni na zahtjeve koje im voditelj savjetovališta predlaže. Svaki roditelj mora sam procijeniti do koje mjere može prihvatiti i provoditi navedene zahtjeve koji se pred njega postavljaju.

Voditeljica savjetovališta:

mr.sc. Đana Baftiri, prof.

objavio: Željka Vidović   datum: 14. 1. 2014.